Ne Zaman Emekli Olurum? 4a

Ne zaman emekli olurum? SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı yeni adıyla 4a, 4b ve 4c ‘ye tabi çalışanların çalışma süreleri ne olursa olsun aklında olan bir sorudur. Ne zaman emekli olurum sorusunun doğru cevabı için linki tıklayarak SGK tablosunu doğru bir şekilde doldurmanız yeterli. Emeklilik yaşı hesaplama işlemini ücretsiz yapabilirsiniz. Burada tablo içeriğindeki bilgileri kolay bir şekilde doldurulabilmesi için gerekli bilgilere ulaşabileceksiniz.

emeklilik yaşı hesaplama

Ne Zaman Emekli Olurum ?

4a SSK için Ne Zaman Emekli Olurum? direk link tıklandığında karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. (Emekli Sandığı ve Bağkur için oluşturulmuş sayfalarımıza bakabilirsiniz.) Bu ekranda Cinsiyetiniz, Doğum Tarihiniz, Hizmete Başlama Tarihiniz, Maluliyetiniz var mı? Erken Yaşlanma var mı? bölümleri doldurulduktan sonra hizmet bilgileri ile ilgili bölüm olan SSK Prim Ödeme Gün Sayısı, Diğer Sandıklara ait gün sayısı Askerlik Sanatçı Gün Sayısı, Fiili Gün Sayısı, Yurtdışı gün sayısı ve 3600 Günün doldurulduğu tarih bölümleri doldurularak Gönder butonuna basılır.

Ne Zaman Emekli Olurum Tablosundaki Bilgilerin Açıklamaları

Tabloda yer alan doğum tarihi gibi bilgiler kolayca doldurulabilir olmasına rağmen ssk prim ödeme gün sayısı gibi bilgiler bazı araştırma veya değerlendirme gerektirebilir.

Maluliyetiniz var mı? : Hastalık nedeniyle emekli olmak için, gerekli koşulları sağlayarak başvuran kişi, çalışma gücünün en az 2/3′ünü kaybettiği Kurumca tespit edilir ise malulen emekliliğe hak kazanmış olur. Bu hakkı kazanmış olanların malülen emeklilik için Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Tahsisler Daire Başkanlığı’na müracaat etmesi gerekmektedir.

Malûl sayılanlardan; Toplam olarak 1800 gün veya en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama 180 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şartıyla malûllük aylığından yararlanabilmektedirler.

Çalışma gücünün en az üçte ikisini yitirdiği tespit edilen; iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü en az %60 kaybeden ve çalışma gücünün en az üçte ikisini yitirmiş düzeyde sayılmayanlardan yapılan tedavi sonucunda, kurum sağlık tesisleri kurullarınca düzenlenecek raporlarda çalışabilir durumda olmadığı belirtilen sigortalı malûl sayılır. Ancak; sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihte malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya arızası bulunduğu, önceden veya sonradan yeterli belgelerle tespit edilen sigortalı bu hastalık veya arızası sebebiyle malûllük sigortası yardımlarından yararlanamaz.

Erken Yaşlanma Var mı? : Kadın veya erkek sigortalının kendi esas yaşından daha büyük yaştaymış gibi görünmesine erken yaşlanma diyoruz. Sigortalının 55 yaşında olmasına rağmen fiziki görünümü sanki 60 veya 65 yaşına girmiş gibi görünüyorsa biz buna erken yaşlanma diyoruz. Erken yaşlanmış olduğu tespit edilenlerin emeklilik açısından bazı avantajları vardır.

Kanunun 28 inci maddesinin yedinci fıkrasında; 55 yaşını dolduran ve erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalıların, yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık aylığından yararlanacakları öngörülmüştür. Diğer bir ifadeyle;
- Erken yaşlanmış olduğu tespit edilen,
- 55 yaşını dolduran,
- En az 5400 gün,
malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olan sigortalılara yaşlılık sigortasından aylık bağlanacaktır.
Erken yaşlananlar için Kanunda herhangi bir kademelendirme öngörülmediğinden gerek 4/1-(a) gerekse 4/1-(b) sigortalılarının Kanunun yürürlük tarihinden sonra tahsis talebinde bulunmaları ve Kanunda aranan koşulları yerine getirmeleri halinde, erken yaşlanma nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanabilecektir.
Sigortalıların; Kanuna tabi sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce çalışma gücünün % 60 ını kaybettiği, çalışma gücü kayıp oranlarının % 60 ın altında olduğu ile erken yaşlanma halleri, Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Kocatepe Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi bünyesindeki Sağlık Kurulu tarafından tespit edilecektir.

SSK Prim Ödeme Gün Sayısı: SSK Gün Dökümü sayfasında bu hesabın nasıl yapabileceğiniz detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Ne Zaman Emekli Olurum sayfası ilgili konular

  • Ne kadar emekli maaşı alırım
  • Emeklilik Yaşı Hesaplama
  • SSK Gün Dökümü
  • Bağkur Gün Sayısı
  • Emekli Sandığı Gün Sayısı
VN:F [1.9.22_1171]
Derecelendirme
Rating: 3.0/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Ne Zaman Emekli Olurum? 4a, 3.0 out of 5 based on 4 ratings

Ne Zaman Emekli Olurum? 4a” üzerine 2 düşünce

  1. hüsyın gunes 180 raporum var ne zaman emeklı olurum işe giriş tarıh 2005 askerlık yapmadım yardımcı olursanız sevınırım hala çalışıyorum

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>