GSM Hat Sorgulama BTK Adıma Kayıtlı Hat Varmı? Adıma Kaç Hat Var

BTK hat sorgulama sayfası ile üzerinize kayıtlı hatların tamamını döküm halinde alma imkanınız var. Peki bu işlemi nasıl yapacaksınız? Sorgulama ücretsizmi? Adıma kayıtlı kaç hat var? Ülkemizde bir çok insan adına açılan gsm telefonu hatları ile mağdur olmakta peki ne yapmalıyız? Dikkat! haberiniz olmadan adınıza hat çıkarılmış olabilir! Adınıza açılmış hatları görebilmeniz için iki dakika ayırmanız yeterli olacaktır.  Hat sorgulama işlemi adım adım resimlerle aşağıda gösterilmiştir. Cep telefonunuzun yanınızda olması ve TC kimlik numaranızı bilmeniz gerekmektedir.

Hat Sorgulama Adım 1

BTK  Hat Sorgulama Sayfası

BTK Hat Sorgulama Sayfası

BTK Hat Sorgulama Sayfasına Giriş Yapın ve Devam butonuna tıklayınız.

Hat Sorgulama Adım 2: TC Kimlik numaranızı Telefon numaranızı ve operatörünüzü (avea, turkcell, vodafone) seçtikten sonra güvenlik kodunu girip “şifremi gönder” butonuna tıklayınız.

Hat Sorgulama Adım 2

Hat Sorgulama Adım 2

Hat Sorgulama Adım 3: Aşağıda görüldüğü gibi bir ekran karşınıza çıkacak bu ekrana önce ekrandaki güvenlik kodunu giriş yapın ve sonrasında telefonunuza gelen sms ile gönderilen şifreyi yazın son olarak hatlarımı listele butonuna tıklayın.

BTK Hat sorgulama Adım 3

BTK Hat sorgulama Adım 3

Hat Sorgulama Adım 4: Aşağıda görüldüğü gibi karşımıza oparatöre göre kayıtlı hatlar ve dökümü karşımıza çıkacaktır. Eğer bu sorgulama işlemi ile ilgili bir sorun ortaya çıkarsa yazımızın sonunda yapmamız gerekenler anlatılmıştır.

Hat Sorgulama BTK Adım 4

Hat Sorgulama BTK Adım 4 Adınıza kayıtlı hatları buradan görebilirsiniz

BTK Mobil Hat Sorgulama Hizmeti Sıkça Sorulan Sorular

  1. Adıma açılmış tanımadığım hatlar olduğunu öğrendim ne yapmalıyım?

CEVAP: Adına açılmış tanımadığı hat(lar) olduğunu görüntüleyen aboneler bu hattı(ları) ilgili işletmecinin bayisine şahsen başvurmak suretiyle iptal ettirebilir. İptal işlemi ücretsizdir.

  1. Üzerime ayıtlı aktif bir GSM hattı olmadığı için sorgulama yapamıyorum ne yapmalıyım?

CEVAP:Mobil Hat Sorgulama hizmeti 02.01.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu hizmetin kullanımı esnasında, sisteme TCKN bilgisi ve GSM numarasının girilmesi suretiyle TCKN bilgisi ve GSM numarasının eşleşmesini ve kişisel verilerin korunması amacını taşımakta olup gönderilen şifrenin doğrulanması sonucunda sorgulama sonucu ekranda görüntülenebilmektedir.

Üzerine kayıtlı GSM hattı bulunmayan aboneler, 27.10.2009 tarih ve 2009/DK-10/552 sayılı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Kararı gereğince, tüketiciler mobil telefon işletmecilerinin müşteri hizmetleri kanalı aracılığıyla (çağrı merkezi), kendi adlarına kayıtlı GSM numaralarını öğrenebilmektedirler

Ayrıca adlarına kayıtlı mobil hat olup olmadığını https://www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden sorgulayabilmesine imkân tanıyan sistem üzerinde çalışmalara başlanılmıştır.

  1. BTK sitesinden https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/ Sorgulama hizmeti kapsamında tarafıma gönderilen SMS ücrete tabi midir?

CEVAP: Ücretsizdir.

  1. https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/ adresinden görüntülediğim, üzerime açılmış olan hatlara ilişkin BTK ne yapıyor?

CEVAP: BTK tarafından, konuya ilişkin abone mağduriyetlerinin yaşanmamasını teminen soruşturma sürecinin tamamlanması akabinde, konuya ilişkin olarak Turkcell AŞ, Vodafone AŞ ve Avea AŞ aleyhinde, 21.03.2012 tarih ve 2012/DK-16/125 sayılı Kurul Kararı ile Telekomünikasyon Kurumu Tarafından İşletmecilere Uygulanacak İdari Para Cezaları ile Diğer Müeyyide ve Tedbirler Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesinin (a) fıkrası uyarınca cezai yaptırım uygulanmıştır. Kurul Kararı tarihinden sonra oluşması muhtemel benzer ihlaller bakımından İlgili kurum tarafından gerekli denetimler sürdürülecektir.

Turkcell Hat Sorgulama, Vodafone Hat Sorgulama, Avea hat sorgulama, adıma kaç hat var

VN:F [1.9.22_1171]
Derecelendirme
Rating: 4.2/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
GSM Hat Sorgulama BTK Adıma Kayıtlı Hat Varmı? Adıma Kaç Hat Var, 4.2 out of 5 based on 5 ratings

GSM Hat Sorgulama BTK Adıma Kayıtlı Hat Varmı? Adıma Kaç Hat Var” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>